Holakracja po Polsku: Krąg

W strukturze Holakracji można wyróżnić dwa podstawowe elementy: Kręgi (ang. Circle) i Role (ang. Roles). W tym poście przedstawię ogólne zasady rządzące Kręgami. W poprzednim poście pisałam o rolach.

Dla lepszego zrozumienia treści użyję przykładu istniejącej organizacji, która oparta jest o Holakrację, i z którą od ponad roku mam przyjemność współpracować — Energized.org.

 

Zastąpienie hierarchii ludzi Kręgami odpowiedzialności. Kręgi są tworzone przez zbiór Ról które dążą do wspólnego celu. Każda osoba w organizacji może mieć wiele ról w różnych Kręgach.

Krąg

To zbiór ról, które są połączone wspólnym celem, czasami również strategiami oraz obszarami odpowiedzialności. Krąg ma określoną decyzyjność, która leży w rolach, bądź w samym Kręgu. W tym drugim przypadku, każda rola należąca do Kręgu może podjąć decyzję w danym temacie. Przykład poniżej.

Trzy koła: Board Circle, Company Circle oraz Delivery Circle. Jest to tak zwana zagnieżdżona struktura, która ma odniesienie do tego, w jaki sposób organizuje się życie w przyrodzie. Każdy Krąg może zawierać Podkręgi, i w każdym Kręgu znajduje się zespół Ról służących jego przeznaczeniu. Dla porównania, pomyśl o ciele człowieka, jest to również zagnieżdżona struktura z wielona semi-autonomicznymi organami pełniącymi określone funcje w których skład wchodzą mniejsce elementy, które z kolei składają się z komórek itd. a całość jest zagnieżdzona w nas i dąży do pełnienia specyficznej funkcji (podtrzymywania naszego systemu przy życiu :))

Krąg spotyka się w ramach dwóch typów spotkań:

  • Governance Meetings — spotkania, podczas których zapadają decyzje dotyczące ewolucji struktury Kręgu. Na przykład może powstać nowa rola, czy też nowy obszar odpowiedzialności.
  • Tactical Meetings — gdzie role dzielą się postępami w ramach projektów, odpowiadają na pytania od kolegów mających role w tym samym Kręgu i otwarcie mówią o elementach codzienności, które spowalniają ich pracę. Jedynymi sprawami poruszanymi w ramach tego spotkania są sprawy operacyjne.

Każda struktura obiera własną częstotliwość spotkań, która odpowiada jej potrzebom.

Company Circle i zagnieżdżone w nim role. Warto zwrócić uwagę, iż z tej perspektywy Delivery Circle wygląda jak rola zagnieżdżona we większym Kręgu – to jest Company Circle.

Jak powstają Kręgi

Wszystkie elementy struktury Holakracji nie są dane na zawsze. Kręgi, zarówno jak i role, powstają i rozwiązują się wraz ze zmieniającymi się potrzebami naszej organizacji. Tego typu decyzja, która w tradycyjnym systemie musiałaby prawdopodbnie przejść czasochłonny proces, w Holakracji zapada podczas jednego Governance Meeting które integruje mądrość osób pełniących Role w Kręgu i będących ‘najbliżej’ danej kwestii.

Zatem, sprawność podejmowania decycji o kształcie Kręgu (i Organizacji) jest w Holakracji dużo wyższa. Kolejną cechą decyzji strukturalnych podejmowanych przez Krąg jest ich bezpieczeńtwo. Dwie cechy które wydają się trudne do zespolenia, w procesie Holakratycznym stają obok siebie i wzmacniają nasz zespół. Jak to możliwe? Pewnie przydałby się osobny artykuł, bądź lepiej, doświadczenie na własnej skórze procesu Governance (na najbliższe Warsztaty z symulacją mozesz zapisac sie tutaj) aby móc zrozumieć przesłanki podejmowania decyzji w Holakratycznym zespole.

Przykład ewolucji Kręgu

Dla przykładu: w strukturze Energized.org jeszcze rok temu Delivery Circle było jedną z ról zagnieżdżonych w Company Circle. Wraz z rozwojem organizacji, potrzeby dotyczące naszej działalności zaczęły się zmieniać. Coraz więcej czasu poświecaliśmy na pracę w środku zespołów i organizacji które dążyły do zmiany sposobu działania. Coraz więcej projektów podejmowanych przez Role dotyczyły ściśle klientów i ich potrzeb, coraz więcej Ról było dedykowanych pracy w innych organizacjach. Nie projektując, przewidując, a jedynie obserwując naszą rzeczywistość i odbierając bodźce, w pewnym momencie uznaliśmy iż utworzenie osobnego Kręgu z osobnym Przeznaczeniem (Smooth and effective service delivery for Hell Yeah clients) jest eksperymentem godnym próby!

Obecnie Delivery świetnie sobie radzi, rozwinęło skrzydła i mieści wiele funkcji zamkniętych w Rolach o których rok temu, gdy podejmowaliśmy decyzję o utworzeniu Podkręgu, nikt z nas nie śnił 🙂 Ewolucja – coś pięknego!

Elementy Kręgu 

Krąg ma wiele wspólnego z rolą. Krąg, tak jak i rola, może mieć trzy elementy: przeznaczenie, domenę(y) oraz obszary odpowiedzialności. Więcej na temat tych elementów znajdziesz w poprzednim artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *